Pasowanie na Czytelnika (galeria)

W dniu 14 lutego 2024 roku, w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jarosława Iwaszkiewicza w Zgorzelcu, odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika dla uczniów klas pierwszych. Celem tego wydarzenia było uhonorowanie oraz zachęcenie najmłodszych do rozwijania umiejętności czytelniczych.

Podczas ceremonii uczniowie klas pierwszych zostali serdecznie powitani przez Panią Dyrektor, Panią Wicedyrektor oraz nauczycielkę biblioteki. Następnie otrzymali ważne informacje, dotyczące regulaminu wypożyczania książek i zasad zachowania się w bibliotece. W trakcie uroczystości wszyscy uczestnicy doskonale się bawili , rozwiązując zagadki nawiązujące do ulubionych baśni. Podczas ceremonii nauczyciel bibliotekarz zaprezentował dzieciom różnorodne książki, opowiadając o radości płynącej z czytania. Ponadto, uczniowie mieli okazję usłyszeć o znaczeniu czytania w życiu oraz skorzystać z możliwości wypożyczenia pierwszych książek do domu. Następnie, uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystając z ich mądrości oraz sumiennie wypełniając obowiązki czytelnika.

Na zakończenie uroczystości wszyscy uczestnicy otrzymali Wyprawki Czytelnicze, zawierające książkę "Wnuczka antykwariusza" autorstwa znanej i cenionej pisarki Justyny Bednarek oraz broszurę "Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem", będącą poradnikiem dla rodziców i opiekunów, promującym korzyści wynikające z czytania razem. Wyprawki te zostały przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii "Mała książka – wielki człowiek", której celem strategicznym jest rozwijanie czytelnictwa wśród dzieci. Dodatkowo, każde dziecko otrzymało zakładkę do książek, będącą wyrazem uznania za ich zaangażowanie w naukę czytania oraz zachętą do dalszego rozwoju w tej dziedzinie.

Pasowanie na czytelnika dla klas pierwszych było nie tylko uroczystym wydarzeniem, lecz także istotnym krokiem w rozwijaniu czytelniczych zainteresowań najmłodszych uczniów, co ma kluczowe znaczenie dla ich rozwoju intelektualnego i emocjonalnego. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom klas pierwszych oraz życzymy im mnóstwa wspaniałych przygód literackich w przyszłości!